ZŠ Štefánikova Hradec Králové 

  NAŠE ŠKOLA 
      .o škole
      .kontakty
      .ke stažení
      .školní časopis
      .klub přátel
      .školská rada
      .aktuality
      .diskuse
      .úřední deska
      .prohlídka školy

  ŠPP 
      .o pracovišti
      .psycholog školy
      .metodik prevence
      .výchovný poradce
      .speciální pedagog

  BAKALÁŘI 
      .rozvrhy hodin
      .suplování
      .elektronická ŽK

  KALENDÁŘ 
      .plán roku
      .školní události
      .přehled akcí

  SIRS 
      .rezervační systém
      .zápis kroužků
      .zápis do 1. tříd

  NAŠE JÍDELNA 
      .stravování
      .jídelníček
      .objednávání

  NAŠE DRUŽINA 
      .o družině
      .oddělení
      .aktuality
      .dokumenty
      .kroužky
      .fotografie
      .plánované akce
      .projekty

  WEB APLIKACE 
      .Office365
 Školní mléko / Ovoce do škol
Dnes je 18.7.2024 @ 4:43
Zobrazeno: 9098341x

ZŠ ŠTEFÁNIKOVA HK
ulice Štefánikova 566, 50011 Hradec Králové

[Nepřihlášen

POZNÁVÁNÍ NEZNÁ HRANIC


 

[O PROJEKTU] [MULTIMEDIÁLNÍ GALERIE PROJEKTU]


 "Poznávání nezná hranic" ukončila 11.10.2012 závěrečná hodnotící konference, která se konala v Hradci Králové v hotelu Tereziánský Dvůr.

 


zdroj: časopis Radnice 28 2012

 


 

7.B hostila polské děti z Walbrzychu

 

   Ve dnech 11.-13.5.2012 navštívilo 20 dětí  z polského Walbrzychu naši školu ZŠ Štefánikova v rámci projektu Poznávání nezná hranic. Na starosti je mělo 20 dětí ze 7.B společně s paní učitelkou Alenou Kosinovou a Martinou Šitinovou. Veškerý program se uskutečnil ve spolupráci s magistrátem města Hradce Králové. Koordinátorky projektu Zuzana Hovorková a Jitka Kulhánková společně s tlumočnicí Kateřinou Mervartovou nám byly velkou oporou a pomocí.

 

   Děti se po naší loňské návštěvě partnerské školy Publiczne Gimnazjum nr. 5 (im. K. K. Baczyńskiego) ve Walbrzychu už znaly, a proto nedočkavě vyhlížely příjezd polského autobusu. Setkání proběhlo vřele a na první pohled bylo vidět, že se na setkání s námi taky těšily. Po malém občerstvení si návštěva měla možnost prohlédnou celou školu a pak už začal program výukou čtyř předmětů – anglického jazyka, českého jazyka, přírodopisu a výtvarné výchovy. Ve všech hodinách spolu české a polské děti spolupracovaly a bylo vidět, že i z těch trochu nesmělých dětí padají poslední zbytky ostychu. Při výtvarné výchově si každý vyrobil přáníčko pro svou maminku, protože pozítří se v Čechách slaví svátek matek. Výuku ukončil test vědomostí o Hradci Králové.

 

   Také díky odpolednímu programu se děti mohly vzájemně ještě víc poznat. Prokázaly své vědomosti, dovednosti i šikovnost v „Hrách bez hranic“. Ty vyžadovaly spoustu týmové spolupráce, protože proti sobě soutěžily čtyřčlenné smíšené týmy složené ze dvou polských a dvou českých dětí.

 

   V rámci večerního programu všichni navštívily bazén, kde byl jako vždy v permanenci hlavně tobogán. Ve vířivkách jsme také zregenerovali unavené svaly a první den byl za námi.

 

   Sobotní program jsme zahájili prohlídkou centra města, podívali se na Hradec z výšky Bílé věže a svezli se vláčkem. Potom nás čekal Labyrint divadla Drak, kde si po prohlídce každý vyrobil svou loutku. Po obědě jsme blízké okolí Hradce Králové opustili a čekala nás návštěva ZOO ve Dvoře Králové. Život zvířat se nikdy neokouká, a tak děti pozorovaly, fotily a nasávaly atmosféru i zvuky daleké Afriky.

 

   Večer v hotelu Sumo v Jilemnici vyvrcholil diskotékou, kterou zpestřilo předtančení dvou českých chlapců, odehrály se tu i poslední soutěže a samozřejmě ocenili vítězové.

 

   Všechny zúčastněné (včetně dospělých) překvapilo pár sněhových vloček, které nás přivítaly další den v Harrachově. Děti se zahřály na trampolíně u lanovky, a ta nás posléze vyvezla na Čertovu horu. Tam se opravdu všichni čerti ženili, a tak jsme spěchali do tepla zdejších skláren. Zručnost a um zdejších sklářů je obdivuhodná.

 

   Děti odjížděly domů plny dojmů a zážitků. Přivezly si množství nejrůznějších dárečků a upomínkových předmětů, které buď dostaly od návštěvy nebo vyhrály v soutěžích, či si je sami nakoupily. Toto vydařené setkání jim budou připomínat i trička, která - stejně jako vloni - dostaly.

 


 

6.B v Polsku

 
   Ve dnech 20.-22.5.2011 navštívilo 20 dětí  ze třídy  6.B město Walbrzych v rámci projektu Poznávání nezná hranic. Děti doprovázely paní učitelky Alena Kosinová a Martina Šitinová a z magistrátu města koordinátorky projektu Zuzana Hovorková a Jitka Kulhánková. Velkou pomocnicí byla po celou dobu tlumočnice Kateřina Mervartová.


   Po přibližně dvou hodinách cesty na nás před partnerskou školou Publiczne Gimnazjum nr. 5 (im. K. K. Baczyńskiego) ve Walbrzychu čekalo vřelé přivítání od dětí i učitelek. Na první pohled bylo poznat, že se na setkání s námi těší a jsou na nás dobře připraveni. Po malém občerstvení začal program výukou čtyř předmětů. Zeměpisu – děti poznávaly obě partnerská města i země, matematiky – polské děti se cítili jako doma mezi procenty a naše zjistili, co je příští rok čeká, tělocviku –procvičili se ve střelbě na cíl a dramatické výchovy, která dokonale prolomila ostych mezi českými a polskými žáky. Společně si zahráli část pohádky O Červené Karkulce a zkoušeli si nezamotat jazyk při jazykolamech v polštině i češtině. Zjevně se všichni přítomní náramně bavili. Výuku ukončil test vědomostí o městě Walbrzych a dospělí si mezi tím měli možnost prohlédnout všechny prostory školy.


   Také díky odpolednímu programu, který byl perfektně připraven, se děti vzájemně poznaly se svými novými kamarády a měly možnost zasoutěžit si a vyzkoušet své vědomosti, dovednosti a šikovnost v „Hrách bez hranic“. Ty vyžadovaly spoustu týmové spolupráce, při které padly poslední zábrany, obavy a ostych.


   V rámci večerního programu všechny děti navštívily bazén, kde byl jako vždy v permanenci hlavně tobogán. Ve vířivkách také zregenerovaly unavené svaly a první den byl za námi.


   Sobotní program jsme zahájili prohlídkou centra města a po té navštívili nádherný zámek Ksiaz – třetí největší v Polsku. Úplně všichni jsme byli uneseni prohlídkou stájí, kde se nám dostalo výkladu o místních koních a děti je mohly nakrmit mrkví.  Úžasná byla i projížďka na bryčkách. Následovala zajímavá návštěva Palmového skleníku, odkud si téměř všichni odnesli alespoň jeden exemplář, převážně kaktusu.


   Večer vyvrcholil diskotékou. Pro některé byl taneční zážitek pod barevně blikajícím stroboskopem umocněn šokem z první pusy, jiným zahrála písnička na přání, odehrály se tu i poslední soutěže a samozřejmě ocenili vítězové.


   Všechny zúčastněné (včetně dospělých) nadchl program dalšího dne - bobová dráha v Karpaczy a velice působivá návštěva Muzea miniatur v Kowarech. Prohlédnout jsme si zajeli i dřevěný kostel Wang.


   Děti odjížděly domů plny dojmů a zážitků se vzpomínkou na nová kamarádství, která navázaly. Přivezly si množství nejrůznějších dárečků a upomínkových předmětů, které buď dostaly od svých nových přátel, nebo si je při své honbě za suvenýry nakoupily. Jejich vydařenou návštěvu jim budou připomínat i trička, která se ještě před odjezdem zaplnila podpisy všech zúčastněných na tomto projektu.


   Proběhlá návštěva pro nás byla výzvou a inspirací k přípravě dalšího společného programu – našeho příštího setkání, které se uskuteční 11.-13.5.2012 u nás v Hradci Králové.

 


[MULTIMEDIÁLNÍ GALERIE PROJEKTU]

 Zásady ochrany osobních dat pro základní škola Štefánikova Hradec Králové vytvořil MasterII(c), EMUX(r) desing v2.1, active code by VLKCo, s.r.o.